Porady z zakresu ruchu drogowego

Jednośladem bezpiecznie do celu. Apelujemy o bezpieczną jazdę motocyklem

Sezon motocyklowy w pełni. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Należy pamiętać, że motocyklista jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego, przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć.

W 2021 roku na Sądecczyźnie motocykliści uczestniczyli w 20 wypadkach drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 19 zostało rannych. Od początku bieżącego roku sądecka Policja odnotowała 12 wypadków z udziałem motocykli, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 9 zostało rannych. Zapewne wielu z tych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, a kierowcy pozostałych pojazdów uszanowali ich prawa.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni przede wszystkim dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, zachować odstęp od innych pojazdów, zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu. Nie należy zapominać również o kasku i odzieży ochronnej.

Szczególną uwagę powinni także zachowywać kierujący samochodami. Kierowcy mogą mieć trudności z oceną odległości i prędkości jednośladu, dlatego lepiej założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nas zbliży. Ponadto motocykl jadący między pojazdami, przy dużym natężeniu ruchu, może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać wykonując manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu. Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Fot. KWP w Krakowie


Spot „Ile wyjazdów tyle powrotów”

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z Moto Park Kraków oraz Stowarzyszeniem Motocyklistów Grupa Południe, przygotowali spot zawierający porady dla kierujących motocyklami.

  • mężczyźni na motocyklach, jednym z nich jest umundurowany policjant

Film spot.mp4

Opis filmu: spot

Pobierz plik spot.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.56 MB)

Pliki do pobrania

  • 7.98 MB
    audiodeskrypcja do spotu
Powrót na górę strony