Aktualności

Śmiertelne potrącenie pieszego. Policjanci apelują o rozwagę na drodze i noszenie odblasków

Grybowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego w Białej Niżnej. Niestety pieszy w wyniku poniesionych obrażeń zginął na miejscu. To już kolejny w ostatnim czasie tak tragiczny wypadek na drogach Sądecczyzny, dlatego policjanci ponownie apelują o rozwagę na drodze, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i noszenie elementów odblaskowych po zmroku szczególnie poza terenem zabudowanym.

19 marca około godziny 20:15 w Białej Niżnej, 30-letni mieszkaniec powiatu gorlickiego kierując samochodem marki Renault potracił pieszego, który przechodził przez jezdnię kilkanaście metrów od wyznaczonego przejścia dla pieszych. W wyniku zdarzenia 56-letni mieszkaniec gminy Grybów zmarł na miejscu zdarzenia.

Na miejscu, pod nadzorem prokuratora i w obecności biegłego, pracowali policjanci z Komisariatu Policji w Grybowie oraz z grupy wypadkowej sądeckiej Policji, którzy m.in. przeprowadzili oględziny pojazdu i miejsca zdarzenia oraz sporządzili szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną. Wszystkie wykonane przez nich czynności, opinia biegłego oraz prowadzone w tej sprawie postępowanie, pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego wypadku.


Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wielu podobnych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy i piesi przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. W warunkach niesprzyjającej aury każdy kierowca powinien zmniejszyć prędkość i zwracać szczególną uwagę na pieszych, zwłaszcza tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć i wpaść wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w godzinach popołudniowych, wieczorem lub z samego rana, czyli wtedy, kiedy na zewnątrz jest ciemno. Ponadto szybko zapadający zmrok, mgła, padający deszcz czy śnieg powodują pieszy ubrany w ciemną odzież, bez elementu odblaskowego, jest niemal niewidoczny dla kierowcy.

Po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wtedy kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest dużo bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie każdego z nas!

Zdjęcie ilustracyjne KMP w Nowym Sączu

  • noc, fragment radiowozu z włączonymi niebieskimi światłami
Powrót na górę strony