Policyjne działania „Bezpieczny rowerzysta” na Sądecczyźnie
Kierujący jednośladami są jednymi z najbardziej narażonych, oprócz pieszych, na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Aby rowerzyści mogli bezpiecznie poruszać się po drogach, zarówno oni, jak i pozostali uczestnicy ruchu muszą pamiętać o podstawowych zasadach, przestrzeganiu przepisów oraz o wzajemnej życzliwości i poszanowaniu. W minioną środę przypominali o tym sądeccy policjanci, którzy prowadzili działania pn. „Bezpieczny rowerzysta”.
Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Kiedy poruszają się jednośladem nie chroni ich karoseria ani poduszki powietrzne, tak jak podróżujących samochodem, a upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się tragicznie. Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec cyklistów.
Od początku roku (do 29 czerwca br.) na Sądecczyźnie doszło do 25 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów - 18 wypadków i 7 kolizji, w wyniku których śmierć poniosła jedna osoba, a 17 zostało rannych. By zadbać o bezpieczeństwo kierujących jednośladami i ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem, sądeccy policjanci prowadzą cykliczną akcję pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Ostatnie takie działania na terenie miasta i powiatu nowosądeckiego miały miejsce w środę tj. 30 czerwca br., a funkcjonariusze wzięli pod lupę zachowania kierujących pojazdami, cyklistów i pieszych. Kontrolując uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 22 wykroczenia popełnione przez rowerzystów oraz 55, które popełnili pozostali kierujący wobec rowerzystów. Policjanci zatrzymali też 3 nietrzeźwych rowerzystów, 1 w stanie po użyciu alkoholu oraz 1 kierowcę samochodu, który prowadził po użyciu alkoholu. W związku z popełnionymi wykroczeniami policjanci zastosowali łącznie 77 represji, w tym skierowali 4 wnioski do sądu o ukaranie kierujących.
Rowerzysto bądź bezpieczny na drodze
- poruszaj się sprawnym technicznie i prawidłowo wyposażonym rowerem (światła pozycyjne, odblaskowe, skutecznie działający hamulec, dzwonek),
- zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
- kiedy jedziesz na rowerze bądź trzeźwy,
- przestrzegaj obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa,
- nie przejeżdżaj rowerem po przejściu dla pieszych,
- gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów,
- z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
- nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
- używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem.
Kierowco pamiętaj, że:
- rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego,
- w konsekwencji zdarzenia drogowego kierujący rowerem jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia i śmierć,
- zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność,
- wyprzedzając jednoślady należy robić to w sposób bezpieczny, zachowując minimum 1 metr odległości,
- rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej przecinającej jezdnię, po której jadą samochody, ma pierwszeństwo.
Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Pomoże w tym przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością.
Odcinki Piątkowego przepisu drogowego dotyczące rowerzystów:
„Obowiązkowe wyposażenie roweru”
„Dodatkowe wyposażenie roweru”
„Obowiązkowe wyposażenie przyczepy rowerowej"
„Uprawnienia do kierowania rowerem”
„Rowerzyści – wybrane przepisy 1”
„Rowerzyści – wybrane przepisy 2”
„Koegzystencja pieszych i rowerzystów”