AKTUALNOŚCI

Sądeccy policjanci uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Data publikacji 10.02.2021

Policjantka Wydziału Prewencji sądeckiej komendy oraz dzielnicowy z Komisariatu Policji w Grybowie spotkali się wczoraj z uczniami szkół podstawowych w Starej Wsi i Krużlowej Wyżnej, by porozmawiać na temat zagrożeń czyhających na dzieci i młodzież w sieci. Okazją do tego spotkania był Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku był obchodzony 9 lutego.

Asp. Barbara Przychocka-Serafin i st. sierż. Przemysław Jasiński przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego poprowadzili zajęcia z uczniami klas 1-3. Mundurowi m. in. tłumaczyli najmłodszym, że surfując w Internecie trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ nigdy nie wiadomo, kim jest osoba, którą poznajemy w sieci. Zwracali również uwagę na to, aby podczas zawierania wirtualnych znajomości kierować się zasadą ograniczonego zaufania i aby nie podawać żadnych danych, które mogliby wykorzystać internetowi przestępcy.

Policjanci przeprowadzili również lekcje online z uczniami klas 4-8, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach w swoich domach za pośrednictwem Internetu, widząc funkcjonariuszy na ekranach komputerów. Mundurowi m.in. przypomnieli młodzieży dekalog cyfrowego obywatela, czyli prawa i obowiązki w sieci, a także przekazali szereg rad, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Policjanci zwrócili się z apelem do uczniów, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, z jakim zetkną się podczas surfowania w Internecie, natychmiast powiadomili dorosłych - rodziców, opiekunów lub nauczycieli.

***

DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELA*

Prawa w Internecie

  1. Mam prawo czuć się bezpiecznie w sieci.
  2. Mam prawo do współtworzenia Internetu.
  3. Mam prawo do wyrażania w sieci własnych poglądów i opinii.
  4. Mam prawo do ochrony własnego wizerunku w Internecie.
  5. Moje dane podlegają ochronie danych osobowych.
  6. Mam prawo do korzystania z rzetelnych źródeł informacji.
  7. Mogę pobierać programy z otwartą licencją, słuchać udostępnionej muzyki, oglądać legalne filmy.
  8. Mam prawo do poszerzania swojej wiedzy poprzez korzystanie z gier edukacyjnych, portali tematycznych i kursów online.
  9. Mam prawo do rozrywki w sieci.
  10. Mam prawo do komunikowania się innymi internautami.

Obowiązki w Internecie

  1. Szanuję innych użytkowników Internetu i traktuję ich tak, jak chcę, żeby oni traktowali mnie.
  2. Przestrzegam praw autorskich.
  3. Nie używam Internetu, aby szkodzić innym.
  4. Korzystam z Internetu z rozwagą i ostrożnością.
  5. Mam obowiązek stosowania zasady ograniczonego zaufania wobec ludzi poznanych w sieci oraz informacji w niej znalezionych.
  6. Nie używam Internetu, aby kraść.
  7. Nie używam Internetu do oszukiwania, nie wprowadzam innych w błąd, dbam, żeby w Internecie było jak najwięcej prawdziwych informacji.
  8. Mam obowiązek zachowania kultury w swoich wypowiedziach w sieci.
  9. Mam obowiązek brać odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.
  10. Mam obowiązek informować dorosłych o tym, co mnie zaniepokoi w Internecie.

*„Dekalog cyfrowego obywatela – moje prawa i obowiązki” został stworzony na postawie nadesłanych przez polskich młodych internautów zbiorów zasad, jakimi powinni kierować się oni i ich rówieśnicy online. Dokument powstał w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2013, ale jego aktualność pozostaje niezmienna.

Plakat - W sieci działam z głową; Źródło Fundancja Panoptykon

Plakat „W sieci działam z głową” – źródło: www.panoptykon.org

Powrót na górę strony