AKTUALNOŚCI

Jechali bez uprawnień i na „podwójnym gazie”. Teraz grożą im poważne konsekwencje

Data publikacji 29.01.2021

Surowe konsekwencje grożą dziesięciu nietrzeźwym kierowcom, których w ostatnim czasie zatrzymali sądeccy policjanci. Jeden z nich spowodował kolizję uderzając w bariery ochronne, a trzech kolejnych prowadziło pojazd bez uprawnień.

Kilka dni temu po godzinie 8, na jednej z ulic Nowego Sącza policjanci drogówki zatrzymali kierującego oplem. Badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie 1,7 promila alkoholu, a dodatkowo prowadził pojazd mimo zakazu wydanego przez sąd. Dzień później, przed godziną 22 funkcjonariusze udaremnili dalszą jazdę kolejnemu nietrzeźwemu. Tym razem nieodpowiedzialny kierowca miał ponad 2 promile alkoholu i również sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 26 stycznia około godziny 21 policjanci patrolujący miasto zauważyli kierowcę, którego styl jazdy wskazywał, że mężczyzna mógł być nietrzeźwy. Podczas interwencji przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się – mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu i prowadził pojazd pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.

Teraz niefrasobliwi kierowcy będą musieli ponieść konsekwencje swoich czynów. Cała trójka odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Ponadto dwóch z nich odpowie za popełnienie tego przestępstwa w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu, za co grozi kara do 5 lat więzienia. Z kolei trzeci z kierowców odpowie za niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Za to przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.


Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. W ubiegłym roku sądeccy policjanci zatrzymali 530 kierujących pod wpływem alkoholu, a od początku stycznia już 40.

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Dlatego nigdy nie należy siadać za kierownicą po alkoholu, jak również pozwalać nietrzeźwemu prowadzić czy podróżować z pijanym kierowcą. Należy także niezwłocznie powiadomić Policję, jeśli styl jazdy kierowcy (np. jazda „wężykiem”, zajeżdżanie innym drogi itp.) może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,

  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Powrót na górę strony