AKTUALNOŚCI

Podsumowanie działań „Prędkość” na Sądecczyźnie. Średnio co 9 minut policjanci zatrzymywali kierowcę jadącego za szybko

Data publikacji 14.01.2021

Policjanci sądeckiej drogówki w poniedziałek, 11 stycznia br. na terenie miasta i powiatu prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ta cykliczna akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

W ramach działań „Prędkość” funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej komendy przeprowadzili 117 kontroli pojazdów. 105 kierowców jechało swoimi samochodami z nadmierną prędkością, a czterem z nich policjanci zatrzymali prawo jazdy z uwagi na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Niechlubnym rekordzistą był kierowca, który pędził 131 km/h, czyli aż o 81 km/h za szybko!

Trzeba pamiętać, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości od 400 do 500 złotych oraz 10 punktów karnych. Ponadto kierującemu zostają zatrzymane uprawnienia na 3 miesiące. Jeżeli mimo zakazu kierowca nadal będzie prowadził, to okres ten wydłuża się do 6 miesięcy, natomiast, gdy w wydłużonym czasie zatrzymania prawa jazdy, złamie wydaną decyzję administracyjną, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (a dodatkowo odpowie za przestępstwo z art. 180 a kk, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Podczas prowadzonych działań, w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, policjanci nałożyli na kierujących 88 mandatów (w tym na 9 kierowców samochodów ciężarowych) i skierowali do sądu jeden wniosek o ukaranie. Trzem kierowcom funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

***

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Dlatego policjanci stale apelują do kierujących, aby przestrzegali limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność jest niezbędna m.in. w okolicach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Maksymalna koncentracja i ograniczenie prędkości są niezwykle istotne szczególnie teraz, gdy na drogach panuje zimowa aura, a kierowcy muszą mierzyć się z takimi utrudnieniami jak padający śnieg i śliska nawierzchnia.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Powrót na górę strony