Sądeccy policjanci szkolą ratowników medycznych z samoobrony
W dniach 21-22 maja br. w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu odbyły się szkolenia z zakresu samoobrony dla ratowników medycznych. Miały na celu przygotowanie członków zespołów ratownictwa medycznego do skutecznego reagowania na niebezpieczne zachowania osób podczas prowadzenia działań ratunkowych.
W marcu br., m.in. we współpracy z Policją, rozpoczął się cykl szkoleń skierowanych do personelu medycznego, będący odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków agresji, zarówno ze strony pacjentów, jak i osób postronnych, wobec zespołów ratownictwa medycznego. Ich celem jest podniesienie u ratowników medycznych kompetencji radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, gdy stają się oni obiektem agresji.
W dniach 21-22 maja br. takie szkolenia odbyły się w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, a wzięło w nich udział 28 ratowników medycznych z Nowego Sącza, Limanowej oraz Gorlic. Warsztaty prowadzili doświadczeni instruktorzy taktyk i technik interwencji, którzy na co dzień uczą sądeckich policjantów skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia obejmowały m.in. zapoznanie z podstawowymi technikami samoobrony oraz naukę metod reagowania w przypadkach zagrożenia.
Były to kolejne z cyklu szkoleń realizowanych przez sądeckich policjantów. Pierwsze dwa odbyły się w dniach 28-29 kwietnia br. Wówczas przeszkolonych zostało 26 ratowników.
Przypominamy, że ratownicy medyczni podczas wykonywania obowiązków zawodowych podlegają ochronie prawnej, a ich znieważanie, naruszanie nietykalności cielesnej czy napaść na nich stanowi przestępstwo.