AKTUALNOŚCI

W gminie Chełmiec znaleziono 60 niewybuchów z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych wykonywanych na jednej z prywatnych posesji w gminie Chełmiec w powiecie nowosądeckim, operator koparki znalazł kilka niewybuchów. O zabezpieczenie znaleziska zadbali policjanci miejscowego posterunku. Kiedy patrol saperski przybył na miejsce okazało się, że w ziemi znajduje się łącznie 60 sztuk amunicji artyleryjskiej najprawdopodobniej pochodzącej z czasów II wojny światowej.

18 czerwca br. około południa mieszkanka gminy Chełmiec poinformowała policjanta dzielnicowego, że na terenie jej posesji, podczas wykonywania prac ziemnych związanych z budową drogi dojazdowej, operator koparki na głębokości około 1 metra zauważył kilka niewybuchów o długości od około 40 cm do 130 cm.

W związku ze zgłoszeniem na miejsce skierowano pirotechnika z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, który ustalił, że niewybuchy to najprawdopodobniej pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej.

O niebezpiecznym znalezisku powiadomiono saperów z 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, a do czasu ich przyjazdu teren zabezpieczali policjanci z Chełmca.  Następnego dnia patrol saperski przyjechał na miejsce i specjalistycznym urządzeniem sprawdził teren, przez który ma przebiegać droga dojazdowa do posesji. Okazało się, że w ziemi znajdują się liczne niewybuchy – łącznie ujawniono aż 60 sztuk amunicji artyleryjskiej. Saperzy podjęli niewypały i zabrali je do neutralizacji.

Uwaga na niewybuchy, mogą być śmiertelnie niebezpieczne!

Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze amunicję czy niewypały do detonacji lub zneutralizuje je na miejscu.

  • samochód patrolu saperskiego, w tle oznakowany radiowóz Policji
  • dwa niewybuchy w ziemi
  • dwa niewybuchy
  • kilka niewybuchów
  • niewybuchy ułożone na trawie przy ogrodzieniu
  • pociski ułożone w rzędzie przy ogrodzeniu, obok łopata
  • różnej wielkości niewybuchy wystające z ziemi
  • wykopane niewybuchy
  • specjalistyczny pojazd patrolu saperskiego
Powrót na górę strony