AKTUALNOŚCI

47-latek odpowie za znęcanie nad ojcem i siostrą

Data publikacji 19.10.2023

Sądeccy funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoim ojcem i siostrą. Mieszkaniec Nowego Sącza usłyszał już zarzut, a najbliższe dwa miesiące spędzi za kratami w oczekiwaniu na wyrok, ponieważ sąd podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu. Agresywnemu mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.

Kilka dni temu sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że 47-letni mieszkaniec Nowego Sącza pod wpływem alkoholu wszczął w domu awanturę, podczas której groził ojcu i siostrze. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę.

W toku dalszych czynności wyszło na jaw, że nie było to incydentalne zdarzenie, ponieważ sądeczanin w ciągu kilku ostatnich miesięcy bez powodu awanturował się, ubliżał i groził członkom rodziny oraz stosował wobec nich przemoc fizyczną.

Z uwagi na agresję sprawcy wobec pokrzywdzonych, prokuratura na wniosek policjantów, wystąpiła do sądu o odizolowanie mężczyzny od rodziny. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie i jego decyzją 47-latek najbliższe dwa miesiące spędzi za kratami, oczekując na wyrok. Za znęcanie się nad rodziną grozi mu do 5 lat więzienia.


NIE WAHAJ SIĘ PRZERWAĆ PRZEMOCY!

Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc w rodzinie, to ciche przyzwolenie. Nie zostawiajmy pokrzywdzonych samych z tym problemem. Każdy, kto był świadkiem takiego zachowania, powinien działać, bo przemoc domowa to zjawisko, które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić – uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.

Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą. Z funkcjonariuszami można skontaktować się na różne sposoby – dzwoniąc na numer alarmowy 112 w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, korzystając z aplikacji mobilnej „Alarm 112”, aplikacji „Moja Komenda” lub platformy „Policja e-usługi”. Osoby chcące uzyskać fachową poradę mogą skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP lub zadzwonić na całodobowy numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002).

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie pozostawaj obojętny! Powiadom odpowiednie służby!

Powrót na górę strony