26 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Psa. To również święto policyjnych czworonogów
Policyjne psy służbowe dzięki swojemu niezwykłemu węchowi pomagają funkcjonariuszom w codziennej służbie, z sukcesami tropiąc przestępców, szukając osób zaginionych czy narkotyków. Są wierne i oddane, a dzięki więziom, jakie tworzą się między nimi a ich przewodnikami, to także prawdziwi przyjaciele, na których można liczyć w każdej sytuacji.
Świetnie rozwinięte zmysły węchu i słuchu oraz wierność i odwaga psów policyjnych, stanowią niezwykle cenne wsparcie dla funkcjonariuszy naszej formacji. Mimo że czworonogi nie noszą munduru, w wielu przypadkach to właśnie dzięki ich pomocy dochodzi do zatrzymania sprawców przestępstw, ujawnienia materiałów wybuchowych czy odnalezienia osób zaginionych.
Zanim jednak nasi patrolowi partnerzy rozpoczną swoją policyjną przygodę, muszą najpierw spędzić pół roku w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie przechodzą specjalistyczne szkolenie. Pod okiem profesjonalnych instruktorów, podczas wielu zajęć teoretycznych i ćwiczeń praktycznych, mundurowi przewodnicy wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi szkolą się, doskonaląc umiejętności psów służbowych z zakresu posłuszeństwa, pokonywania przeszkód, tropienia śladów, pościgów i obrony, ale także uczą się współpracy i zaufania, aby stworzyć zgrany duet.
Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu służy 8 czworonogów, w tym dwa z nich właśnie przechodzą szkolenie w Sułkowicach. Są to owczarki belgijskie, niemieckie i holenderski. Mamy 5 psów patrolowo-tropiących (Jasan, Obraz, Ores, Raptor i Sad), dwa specjalizujące się w wyszukiwaniu zapachu narkotyków (Jamajka i Nat) oraz jednego do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (Pat). Są one niezwykle związane ze swoimi opiekunami, pod okiem których stale doskonalą swoje umiejętności.
Warto dodać, że na początku br. tabor sądeckiej Policji zasilił nowoczesny radiowóz, dzięki któremu funkcjonariusze Wydziału Prewencji mogą zapewnić policyjnym czworonogom komfortowy i bezpieczny transport na miejsce interwencji czy szkolenia.