AKTUALNOŚCI

Chronimy niechronionych. Dzisiejsze działania policjantów na drogach

Data publikacji 23.10.2020

Policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

Podczas dzisiejszej akcji policyjnym nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych czyli przejścia przez ruchliwe ulice oraz przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych.

Na Sądecczyźnie od stycznia do 18 października br. w 284 wypadkach drogowych zginęło 7 osób, w tym aż 4 to piesi. Do dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych doszło w ostatnich tygodniach, a dokładnie 20 września i 7 października. Zarówno 73-latka jak i 58-latek zginęli przechodząc przez przejście dla pieszych. Okoliczności i przyczyny tych wypadków wyjaśnią prowadzone postepowania, niemniej jednak do wielu takich zdarzeń nie doszło by w ogóle, gdyby kierowcy i piesi przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Być może taką liczbę zdarzeń generuje w ostatnim czasie ograniczona widoczność, być może jest to brak ostrożności kierowców lub pieszych. Musimy jednak pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. Piesi przed wejściem na przejście powinni się dokładnie i uważnie rozglądnąć, podobnie jak kierowcy, którzy dodatkowo w rejonie przejścia dla pieszych powinni zmniejszyć swoją prędkość.

Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to mimo wszystko warto rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, dlatego odblaskowy pasek przymocowany do torebki lub kurtki może zadecydować o naszym życiu.

Funkcjonariusze zwrócą uwagę także na to, czy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzą czy piesi wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem.

Innymi słowy policjanci będą reagować na wykroczenia związane z przekraczaniem prędkości, wyprzedzaniem, omijaniem i zatrzymywaniem pojazdów w rejonie przejść dla pieszych oraz używaniem przez pieszych elementów odblaskowych, w sytuacji gdy po zmierzchu poruszają się poza obszarem zabudowanym.

Poniżej kilka prostych zasad dla pieszych, których przestrzeganie poprawi ich bezpieczeństwo na drogach:

  • Noś odblaski – będziesz bardziej widoczny dla kierowców,
  • Poruszaj się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a w razie ich braku poboczem,
  • Idź zawsze lewą stroną, twarzą do nadjeżdżającego pojazdu,
  • Przechodź przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach,
  • Nie wchodź bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd – nawet na przejściu dla pieszych!
  • Oceń właściwie odległość i prędkość nadjeżdżającego pojazdu,
  • Zanim przejdziesz przez jezdnię upewnij się, że droga jest wolna,
  • Nie wychodź spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność,
  • STÓJ na czerwonym, IDŹ tylko na zielonym.

Prócz pieszych, także rowerzyści zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do zdarzeń, których rowerzyści są sprawcami dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

Korzystając z roweru należy pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z  dróg dla rowerów. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły jak na jezdni, tzn. należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością, i pamiętać, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu.

Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierujący może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Pamiętajmy, aby na drodze zawsze uważać na innych uczestników ruchu.

 

Powrót na górę strony