Zderzenie chłopca jadącego hulajnogą z rowerzystą. Obaj trafili do szpitala
Do poważnego w skutkach zdarzenia drogowego doszło wczoraj tj. 29 czerwca br., w Skrudzinie, w gminie Stary Sącz, gdzie 11-latek jadący na hulajnodze, zderzył się z rowerzystą. W efekcie obaj z obrażeniami trafili do szpitala. W związku z tym wypadkiem policjanci apelują o ostrożność i przypominają kierującym jednośladami podstawowe zasady bezpieczeństwa.
29 czerwca br., około godziny 17:50 w miejscowości Skrudzina w gminie Stary Sącz doszło do wypadku drogowego z udziałem użytkownika hulajnogi i rowerzysty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 11-letni chłopiec jadąc chodnikiem, nagle z niego zjechał, by przyjechać na drugą stronę jezdni. Nie upewnił się dostatecznie, czy może wykonać taki manewr i wjechał wprost pod koła rowerzyście, doprowadzając do zderzenia. 11-latek i 44-latek zostali przewiezieni do sądeckiego szpitala z obrażeniami. Rowerzysta był trzeźwy. Teraz dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają funkcjonariusze Komisariatu Policji w Starym Sączu.
Osoby korzystające z jednośladów są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu ani poduszki powietrzne, tak jak podróżujących samochodem, a upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się tragicznie. Na bezpieczeństwo kierujących jednośladami ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów/użytkowników hulajnóg itp., a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec nich.
Rowerzysto i użytkowniku hulajnogi elektrycznej:
- poruszaj się sprawnym technicznie i prawidłowo wyposażonym rowerem/hulajnogą,
- kiedy jedziesz na rowerze/hulajnodze bądź trzeźwy,
- zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
- przestrzegaj obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa,
- nie przejeżdżaj rowerem/hulajnogą po przejściu dla pieszych,
- gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, ale musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować im pierwszeństwa!)
- z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
- nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
- używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem,
- przypominamy, że dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się ani rowerem ani hulajnogą po jezdni (jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne, dzieci w tym wieku mogą poruszać się nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej).
Użytkowniku hulajnogi, rolek, wrotek i deskorolek (i innych urządzeń wspomagających ruch) pamiętaj, że:
- Powinieneś poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa.
- Jesteś obowiązany korzystać z chodnika (z zachowaniem szczególnej ostrożności, bezpiecznego odstępu, z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustępując mu pierwszeństwa), drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów - na drodze dla rowerów obowiązuje cię ruch prawostronny.
- W strefie zamieszkania masz pierwszeństwo przed pojazdem.
- Pamiętaj, że nie wolno ci m.in. przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, czepiać się pojazdów czy poruszać się tyłem.
- Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.