AKTUALNOŚCI

Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Mając na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się epidemii, od soboty 10 października na terenie całej Polski zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli między innymi: w sklepie, autobusie i na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza ich dolegliwości i dysfunkcje.

Patrol, który otrzyma zgłoszenie lub sam zauważy osobę nieprzestrzegającą obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśni przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia zastosuje pouczenie, nałoży mandat karny lub sporządzi wniosek o ukaranie do sądu oraz wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w dalszym ciągu stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii oraz kierowali się odpowiedzialnością i rozsądkiem.

Pamiętajmy, zagrożenie zarażenia wirusem nadal istnieje, zatem to od naszego odpowiedzialnego zachowania zależy zdrowie nas wszystkich.

***

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju w przestrzeni publicznej:

1) w środkach transportu publicznego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

b) na terenie nieruchomości wspólnych,

c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Powrót na górę strony