Końcówka września pod znakiem działań BEZPIECZNY ROWERZYSTA
17 i 26 września policjanci z terenu miasta i powiatu wezmą pod lupę zachowania kierujących pojazdami oraz cyklistów i pieszych, którzy przemieszczają się po drogach, przejściach dla pieszych oraz drogach dla rowerów. W szczególności pojawią się tam, gdzie dochodziło do zdarzeń z udziałem tych „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.
Od początku roku w Polsce doszło do 2691 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 170 cyklistów, a 2448 zostało rannych. Poszkodowani to w większości osoby powyżej 60. roku życia.*
W tym samym czasie na terenie Sądecczyzny doszło do 36 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których rannych zostało 36 osób (w tym 14 w Nowym Sączu). Poszkodowani to w większości osoby w wieku 40-59 lat (12 osób) oraz powyżej 60. roku życia (8 osób).
Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności.
Bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
- z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
- z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.
Podstawowe przepisy ruchu drogowego:
- kierujący rowerem (motorowerem, wózkiem ręcznym, pojazdem zaprzęgowym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem) są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych,
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
- w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni,
- dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami.
Prawo o ruchu drogowym mówi: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.
Policjanci zachęcają również, pomimo, że nie wymagają tego przepisy, aby korzystać z kasków ochronnych. Koszt kasku jest niewielki, a korzyści płynące z jego używania bezcenne. Nowoczesne kaski potrafią nawet, oprócz oczywistej ochrony w razie uderzenia, lepiej chłodzić głowę rowerzysty. Powierzchnia kasku odpowiednio kanalizuje strumień powietrza, zapewniając dodatkowe chłodzenie w upalne dni.
Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
* Dane wstępne SEWiK na dzień 11.09.2020 r.
Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP, KWP we Wrocławiu i KMP w Nowym Sączu, fot. KMP w Nowym Sączu