Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (21-27 lutego)
W dniach od 21 do 27 lutego br. w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Ideą obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, która zrodziła się ponad 20 lat temu w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Istotnym przesłaniem prowadzonych w tym czasie działań jest uświadomienie osobom pokrzywdzonych, że mogą liczyć na wsparcie i skuteczną pomoc nie tylko podczas tego tygodnia, ale również na co dzień.
W dniach od 21 do 27 lutego br. taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach Policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.
W ramach akcji osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać bezpłatne porady prawne w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu przy ulicy Artura Grottgera 50. W dniach od 21 do 25 lutego br. w godzinach 7:30-15:30 dyżury będą pełnić eksperci Wydziału Kryminalnego (kontakt do sekretariatu wydziału: tel. 47 833 41 51).
Fachową pomoc prawną będzie można uzyskać również:
- w Komisariacie Policji w Grybowie przy ulicy Ogrodowej 2 - od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9-13 (kontakt do dyżurnego komisariatu: 47 833 51 50),
- w Komisariacie Policji w Piwnicznej-Zdroju przy ulicy Nadbrzeżnej 29 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 (kontakt do dyżurnego komisariatu: 47 833 53 50),
- w Komisariacie Policji w Starym Sączu przy ulicy Źródlanej 22 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 (kontakt do dyżurnego komisariatu: 47 833 54 00),
- w Komisariacie Policji w Krynicy-Zdroju przy ulicy Polnej 4 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8-13 (kontakt do dyżurnego komisariatu: 47 833 52 00),
- w Komisariacie Policji w Muszynie przy ulicy Zielonej 1A - od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 (kontakt do dyżurnego komisariatu: 47 833 53 00).
Na Sądecczyźnie w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem dyżury będą organizowane również m.in. przez sądy:
- Harmonogram dyżurów w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu
- Harmonogram dyżurów w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu
Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Potrzebujesz pomocy? Otrzymasz ją bezpłatnie w ramach Funduszu Sprawiedliwości.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem, w celu uzyskania wsparcia i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają wsparcia i pomocy finansowej w ramach Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W ramach Funduszu Sprawiedliwości osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać:
- pomoc prawną;
- wsparcie psychologiczne;
- wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego;
- pomoc materialną;
- pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową;
- pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi;
Fundusz Sprawiedliwości przekazuje dotacje Ośrodkom Pomocy Społecznej, które udzielają wsparcia pokrzywdzonym, ich bliskim, świadkom w zakresie:
- organizacji pomocy prawnej
- wsparcia psychologicznego
- zapewnienia wsparcia tłumacza i tłumacza języka migowego
- wsparcia materialnego
- pokrywa koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową
- pomaga sfinansować przejściowe problemy z zobowiązaniami czynszowymi
W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, można skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub na adres e-mailinfo@numersos.pl lub też bezpośrednio z wybranych ośrodkiem.