AKTUALNOŚCI

„Twój Parasol” może uratować Ci życie

Co wspólnego z przemocą domową ma parasol? Jak się okazuje wiele, a ten pomarańczowo-żółty nie tylko sygnalizuje zmianę pogody, ale „otacza ofiarę przemocy swoistą opieką”.

Aplikacja „Twój Parasol” przypomina aplikację pogodową. Na ikonie startowej widzimy parasol i dane dotyczące temperatury, jednak nic bardziej mylnego, ponieważ aplikacja ma dwa tryby działania: jawny i ukryty.

Ogromną siłą tej aplikacji jest właśnie ten podwójny tryb działania. W trybie jawnym widoczna jest tylko ikonka pogodowa. Z kolei w ukrytym, wyposażonym na każdym poziomie w znaczek szybkiego ukrywania, ofiara przemocy ma dostęp do paska z notatnikiem, numerem 112, alertem i mapą. Zatem jest to tryb dzięki któremu użytkownik może dyskretnie wysłać prośbę o pomoc.

„Całe zło” jest w chmurze internetowej, ponieważ dla bezpieczeństwa ofiar przemocy wszystkie dane zebrane za pomocą aplikacji nie zostają zapisane w telefonie. Jak to działa? Użytkownik wprowadza w aplikacji adres mailowy zaufanej osoby, np. przyjaciela czy kogoś z rodziny. Dzięki ukrytemu notatnikowi może w szybki sposób zrobić zdjęcie, nagrać film lub dźwięk i co istotne, te dane nie są zapisywane w pamięci telefonu, lecz automatycznie wysyłane na wskazany wcześniej adres e-mail.

Nawet gdy sprawca uszkodzi telefon ofiary, to materiał zostaje zapisany w chmurze i nie ulega zniszczeniu. To też daje pewność, że ofiary nie stracą tego, co udało im się zebrać, a co później stanowić będzie materiał dowodowy. I co istotne, nie można korzystać z trybu nagrywania dopóki nie wskaże się adresu mailowego, na który te dane mają zostać przesłane. Zatem warto, żeby osoba, która jest adresatem tych danych, miała ustawiony sygnał powiadomienia, by móc jak najszybciej zareagować.

Z poziomu aplikacji można się też bezpośrednio połączyć się z numerem alarmowym 112 oraz przesłać komunikat alarmowy na wybrany podczas konfiguracji aplikacji adres e-mail wraz z wyświetleniem lokalizacji użytkownika potrzebującego pomocy.

Ważnym elementem aplikacji są również materiały edukacyjne na temat przemocy, zatem jej użytkownik może wyszukać miejsca gdzie otrzyma wsparcie (na tę chwilę jeszcze tylko z terenu województwa mazowieckiego) czy poznać szczegóły założenia „niebieskiej karty”.

„Twój Parasol” można pobrać bezpłatnie na Google Play i Apple Store lub za pomocą QR kodów. Dostępna jest również na stronie internetowej: www.twojparasol.com.

W stworzenie aplikacji włączyli  się funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Rejonowej Policji w Warszawie, przy współpracy z psychologami. Co ciekawe, do polskiego projektu dołączyły Niemcy, Litwa i Łotwa, dzięki czemu aplikacja działa także na terenie tych krajów i jest dostępna w 9 językach.

 Film o aplikacji "Twój Parasol"

Opracowanie: KMP Nowy Sącz w oparciu o materiały policyjne, m.in. miesięcznik Policja 997

napis Stop przemocy w rodzinie, poniżej parasol

 
Powrót na górę strony