AKTUALNOŚCI

Wirtualne pensjonaty, czyli jak nie dać się oszukać

Data publikacji 14.12.2021

Wiele osób planując nadchodzące święta lub wieczór sylwestrowy, decyduje się na wyjazd oraz wynajem kwater lub miejsc noclegowych np. w górach. Szukając idealnej oferty, możemy natknąć się na oszustów, dlatego policjanci radzą, na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania i straty pieniędzy.

Koniec roku to czas, kiedy wielu z nas wyjeżdża na święta lub Sylwestra. To także „gorący okres” dla oszustów, którzy szczególnie wtedy podszywają się pod właścicieli hoteli, apartamentów, kwater, domków na wynajem itp. i wyłudzają zaliczki, a nawet całe kwoty za pobyt. Wśród mnóstwa ofert na portalach ogłoszeniowych i grupach na popularnym portalu społecznościowym pojawiają się również oferty dotyczące obiektów, które tak naprawdę nie istnieją, czyli tzw. wirtualnych pensjonatów. Zanim zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, policjanci radzą, by wnikliwie sprawdzić miejsce, do którego zamierzamy się udać. Na co zatem zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania?

  • Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność.
  • Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją – porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje. W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.Właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.
Powrót na górę strony