AKTUALNOŚCI

Mieszkanka powiatu nowosądeckiego przez "komisarza z Warszawy" straciła 29 tys. złotych

Fałszywi mundurowi znów dali o sobie znać. Tym razem ofiarą oszustów padła 68-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego, która straciła 29 tys. złotych. Mężczyzna podając się za policjanta wmówił kobiecie, że jej oszczędności są zagrożone przez hakerów, a udział w policyjnej akcji pomoże je ochronić.

25 sierpnia około godziny 11:30 do 68-latki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Wmówił rozmówczyni, że jej konto w banku zaatakował haker, ale zgromadzone oszczędności udało się zablokować i że potrzebna jest współpraca z jej strony. By uwiarygodnić swoją historię oszust kazał kobiecie wybrać numer 997 lub 112 nie przerywając rozmowy. Wówczas drugi z mężczyzn potwierdził dane „komisarza z Warszawy”.

Fałszywy mundurowy polecił seniorce, by zachowała dyskrecję i natychmiast udała się do placówki bankowej. Będąc z nim cały czas w kontakcie przez telefon komórkowy, zmanipulowana kobieta zwróciła się o dostęp do swojego rachunku poprzez bankowość elektroniczną, podając numer telefonu wskazany przez oszusta. Wszystko to miało pomóc w zatrzymaniu hakerów. Oszuści jeszcze kilkukrotnie dzwonili do 68-latki w sprawie planowanej akcji Policji i prokuratury, w której miała wziąć udział. Kiedy następnego dnia nikt nie pojawił się o umówionej godzinie, a kobieta dostała maila z informacją, że z jej konta wykonano 6 przelewów na łączną kwotę 29 tys. złotych, zaniepokojona zadzwoniła na numer alarmowy. Niestety prawdziwi policjanci rozwiali wszelkie wątpliwości i seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Mimo, że funkcjonariusze stale apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z nieznajomymi, a coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści, sprawcy nadal wyłudzają spore kwoty. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, dlatego aby nie dać się nabrać fałszywemu funkcjonariuszowi pamiętaj, że:

  • policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!

  • nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach!

  • nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom!

  • nigdy nie proszą o podawanie haseł i loginów do bankowości elektronicznej czy o przelewanie całych swoich oszczędności na inne konta bankowe!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać w podobny sposób, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończ rozmowę! Jeżeli masz wątpliwości lub nie wiesz, jak zareagować powiedz o podejrzanym telefonie komuś z bliskich albo zadzwoń na numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego aparatu telefonicznego).

Powrót na górę strony