Aktualności

Groźne zdarzenia z udziałem motocyklistów. Policjanci apelują o ostrożną jazdę

Podczas policyjnych działań „Majowy weekend 2024” na terenie Sądecczyzny doszło do 9 zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, w tym trzech wypadków. Sądeccy policjanci wyjaśniają teraz ich przyczyny, a także apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

W czasie policyjnych działań „Majowy weekend 2024” prowadzonych na terenie Sądecczyzny od 30 kwietnia do 6 maja br. sądeccy mundurowi odnotowali 51 zdarzeń drogowych, w tym 6 kolizji i 3 wypadki z udziałem motocyklistów.

Do pierwszego wypadku doszło 30 kwietnia br. około godziny 17:50 na ulicy Długoszowskiego w Nowym Sączu, gdzie kierujący motocyklem trójkołowym marki Peugeot wjechał na krawężnik, doprowadzając do wywrócenia pojazdu. Zgłoszenie o kolejnym wypadku sądeccy policjanci otrzymali 2 maja br. około godziny 15:40. Wówczas w miejscowości Jazowsko na drodze wojewódzkiej zderzył się samochód osobowy marki Toyota z motocyklem marki Triumph. Z kolei 3 maja br. około godziny 14:20 na drodze powiatowej w Kamionce Wielkiej zderzył się osobowy volkswagen i motocykl marki Yamaha. We wszystkich przypadkach motocykliści doznali obrażeń i zostali przetransportowani do szpitala.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do tych wypadków, a także apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Ponadto 5 maja br. funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili działania pod hasłem „Bezpieczny motocyklista”, w czasie których skontrolowali 41 kierujących motocyklami i motorowerami, ujawniając 3 wykroczenia. W sezonie takie działania będą prowadzone cyklicznie, zwłaszcza w weekendy, kiedy natężenie ruchu motocyklowego na drogach jest największe.

Jednośladem bezpiecznie do celu

Trzeba pamiętać, że motocyklista przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często zdarza się, że młodzi ludzie jeżdżą brawurowo motocyklami, nie mając uprawnień ani doświadczenia.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

 • należy wybrać motocykl dostosowany do poziomu swoich umiejętności;
 • ważne, by motocyklista podczas jazdy był odpowiednio ubrany (kask, strój zabezpieczający przed konsekwencjami upadków, odpowiednie buty i rękawice);
 • styl jazdy zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze, dobrze też zwracać uwagę na nawierzchnię, obserwować czy na drodze nie ma ubytków, rozlanego oleju, rozsypanego piasku czy żwiru;
 • należy zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni;
 • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu;
 • kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty, dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc szybko i odpowiednio zareagować;
 • podczas długich podróży bardzo ważna jest regeneracja sił, dlatego należy robić regularne przerwy.

Po kilku miesiącach zimowej przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do obecności motocyklistów na drogach.

 • Przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu czy wykonywaniu manewru skrętu, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie.
 • W przypadku trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, kierowcy powinni założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nich zbliży.
 • Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.
 • policjanci na motocyklach służbowych
Powrót na górę strony