Aktualności

Motocyklem bezpiecznie do celu

Sezon motocyklowy rozpoczęty, a pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń. Należy pamiętać, że motocyklista jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego, przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć.

Na Sądecczyźnie w 2023 roku motocykliści i motorowerzyści uczestniczyli w 79 zdarzeniach drogowych (w 42 wypadkach i 37 kolizjach), w których 1 osoba zginęła, a 50 zostało rannych. Od początku bieżącego roku sądecka Policja odnotowała 5 wypadków i 9 kolizji z udziałem tych pojazdów, w których 5 osób zostało rannych. Zapewne wielu z tych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów, stosowali podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także szanowali się wzajemnie na drodze.

Należy pamiętać, że kierujący jednośladami są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni przede wszystkim dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, zachować odstęp od innych pojazdów, zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu. Apelujemy do motocyklistów, aby nie przekraczali limitów prędkości, nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, a także nie zapominali o kasku i odzieży ochronnej.

Szczególną uwagę powinni także zachowywać kierujący samochodami. Kierowcy przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu czy wykonywaniu manewru skrętu, muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie. Kierowcy mogą mieć trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, dlatego lepiej założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nas zbliży. Ponadto motocykl jadący między pojazdami, przy dużym natężeniu ruchu, może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać wykonując manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu. Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

  • kontrola drogowa - policjant i motocyklista stojący przy swoim jednośladzie
  • mężczyzna kierujący motorowerem
Powrót na górę strony