Aktualności

Policjanci zabezpieczali „Karpacki Wyścig Kurierów”

2 maja br. na terenie województwa małopolskiego odbył się czwarty etap „Karpackiego Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka”. W tym dniu kolarze przejechali przez powiat nowotarski, nowosądecki i limanowski pokonując trasę od Niedzicy do Podegrodzia. W czasie wyścigu kilkudziesięciu małopolskich policjantów zabezpieczało trasę przejazdu zawodników, dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny.

„Karpacki Wyścig Kurierów” jest międzynarodową imprezą kolarską z Kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Tradycyjnie trasa wyścigu, który rozpoczął się 28 kwietnia br. w Budapeszcie, przebiegała przez drogi Węgier, Słowacji i Polski. W tegorocznej edycji wyścigu wystartowało 130 kolarzy z sześciu kontynentów. 2 maja br. na terenie Małopolski zawodnicy mieli do pokonania czwarty etap, który swoim zasięgiem objął powiat: nowotarski, nowosądecki oraz limanowski. Łącznie 142 kilometry.

Kolarze wystartowali o godzinie 12:00 z zapory w Niedzicy, przejechali przez Sromowce Niżne, Krośnicę, Grywałd, Krościenko nad Dunajcem oraz Tylmanową. Na teren Sądecczyzny wjechali około godziny 12:40 przejeżdżając przez Zabrzeż, Czerniec, Łącko, Czarny Potok, Olszanę, Olszankę, Naszacowice i Podegrodzie. Następnie pokonali trzy pętle na trasie: Stadła, Gostwica, Długołęka Świerkla i dalej na terenie powiatu limanowskiego od miejscowości Przyszowa do Owieczki, po czym ponownie wrócili na Sądecczyznę, przejeżdżając przez Rogi, Naszacowice i kończąc czwarty etap wyścigu w Podegrodziu. 

Zabezpieczenie wyścigów kolarskich jest dużym wyzwaniem dla Policji. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, bardzo ważna jest współpraca z organizatorami przedsięwzięcia oraz współdziałanie wszystkich funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu. Tego dnia przez kilka godzin kilkudziesięciu policjantów, tj.  sądeckich, nowotarskich i limanowskich  funkcjonariuszy (głównie ruchu drogowego) wspieranych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zabezpieczało trasę przejazdu zawodników, dbając o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Na czas przejazdu zawodników umundurowani policjanci wstrzymywali ruch pojazdów i kierowali nim. Mundurowi wskazywali kierowcom alternatywne trasy objazdów, dbali między innymi o to, aby osoby postronne nie wbiegły na trasę podczas wyścigu. Policjanci radiowozami i na motocyklach zaangażowani byli dodatkowo w pilotaż kolumn wyścigowych.  

Dzięki doskonałej współpracy i skoordynowanym działaniom kolarze przejechali trasę IV etapu wyścigu bez żadnych zakłóceń, a policjanci nie odnotowali naruszeń przepisów prawa.

  • kolarze na trasie wyścigu
  • lampa błyskowa z napisem policja, na drugim planie kolarze
  • policjanci na motocyklach służbowych
  • policjant ruchu drogowego nadzoruje przejazd kolarzy
  • policyjne radiowozy przed peletonem
  • radiowóz i policjanci na motocyklach przejeżdżają przez Podegrodzie
  • uczestnicy wyścigu poruszają się asfaltową drogą
  • umundurowany policjant ruchu drogowego na motocyklu służbowym
  • zawodnicy jadą przez Podegrodzie
Powrót na górę strony