Aktualności

Nietrzeźwy weekend na drogach Sądecczyzny

Tylko podczas ostatniego weekendu (20-22 maja br.) sądeccy policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych kierujących. Pięcioro z nich nie miało prawa jazdy, dwóch uczestniczyło w kolizji, a niechlubny rekordzista, mając w organizmie 3 promile alkoholu, prowadził motocykl mimo zakazu orzeczonego przez sąd. Teraz wszystkim grożą poważne konsekwencje.

W piątkowe popołudnie (20 maja br.) sądeccy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. W Łabowej kierowca forda miał w organizmie 0,7 promila alkoholu, a w dodatku nie posiadał prawa jazdy. W Mokrej Wsi motocyklista „wydmuchał” aż 3 promile, a po sprawdzeniu w systemie wyszło na jaw, że poruszał się pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Z kolei w Paszynie policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który miał 0,8 promila alkoholu.

21 maja br., po 2 w nocy funkcjonariusze skontrolowali kierującą oplem, która jechała ulicą Dunajewskiego w Nowym Sączu. Badanie trzeźwości wykazało, że miała w organizmie 1,6 promila alkoholu. Kobieta w ogóle nie powinna siadać za kierownicą, ponieważ nie miała uprawnień. Tego samego dnia wieczorem w miejscowości Łabowa kierowca renaulta nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście zarówno on, jak i podróżująca z nim pasażerka, nie doznali obrażeń. Po przeprowadzeniu badania trzeźwości okazało się, że kierowca miał w organizmie promil alkoholu. Niedługo po tym zdarzeniu został zatrzymany do kontroli również 17-latek, który w Krynicy-Zdroju kierował motorowerem mając 1,5 promila oraz kierowca audi, który na al. Sucharskiego w Nowym Sączu poruszał się bez uprawnień mając 0,7 promila.

W niedzielne popołudnie (22 maja br.) także w Nowym Sączu, tym razem na ulicy Wyspiańskiego, policjanci drogówki skontrolowali, jak się okazało mocno nietrzeźwego kierowcę opla – mężczyzna miał w organizmie 2,6 promila alkoholu. Nie posiadał również uprawnień. Nietrzeźwy był też motocyklista, który został poszkodowany w kolizji drogowej w Krynicy-Zdroju – miał 0,8 promila.

Teraz nieodpowiedzialni kierowcy poniosą konsekwencje swoich czynów. Trójce z nich policjanci zatrzymali elektronicznie prawa jazdy, natomiast piątka będzie tłumaczyć się przed sądem za prowadzenie pojazdów bez uprawnień, a kolejny za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (grozi mu do 5 lat więzienia). Wszyscy natomiast odpowiedzą za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Dodatkowo sąd może orzec również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych.


Kierowco włącz myślenie!

Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu to niejednokrotnie najłagodniejsza kara dla sprawców, którzy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci stale przypominają, że spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętność prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. Dlatego nigdy nie wolno siadać za kierownicą po alkoholu ani pozwalać innym na kierowanie pojazdem w takim stanie, bo to prosta droga do tragedii i wyrzutów sumienia…

Nie pozwól na jazdę po pijanemu!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu czy na motocykl i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierującego na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

  • kluczyki do samochodu, obok butelka i kieliszek z alkoholem - przekreślone czerwonym X -
Powrót na górę strony