Aktualności

Celem jest dzień, w którym nikt nie zginie na drogach Europy. Sądecka Policja wesprze działania ROADPOL Safety Days

W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, od 16 do 22 września w poszczególnych państwach Europy prowadzone będą policyjne działania pod nazwą ROADPOL Safety Days (dawnej Projekt EDWARD). W Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, których głównym celem jest zapobieganie drogowym tragediom, tradycyjnie włączy się również polska Policja, w tym funkcjonariusze sądeckiej drogówki.

Kampania ROADPOL Safety Days ma charakter profilaktyczny, a jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, która obecnie wynosi średnio 70 dziennie w całej Europie, do zera, poprzez podnoszenie świadomości użytkowników dróg na temat zagrożeń w ruchu drogowym. W najbliższy piątek, 18 września w akcję włączą się również sądeccy policjanci drogówki, którzy w tym dniu przeprowadzą działania pn. kaskadowy pomiar prędkości. Jest to tzw. podwojona kontrola – na krótkim odcinku drogi dwa patrole prowadzą pomiar prędkości przejeżdżających pojazdów. Kiedy kierowcy, którzy ignorują przepisy, zwalniają na widok pierwszego patrolu, bardzo często przyspieszają po jego minięciu. Wtedy wpadają wprost na drugi patrol i ich szarża kończy się mandatem. Zdarza się również, że piraci drogowi w krótkim czasie zostają ukarani za swoje przewinienia przez oba patrole.

***

Kampania profilaktyczna ROADPOL Safety Days (dawniej Projekt EDWARD, ang. European Day Without A Road Death) to działania organizowane od 2016 roku pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego ROADPOL (dawniej TISPOL). Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy (w trzech dotychczasowych edycjach udało się to 8 krajom - Cyprowi, Danii, Estonii, Łotwie, Malcie, Litwie, Szwajcarii i Szwecji). Celem długofalowym kampanii jest znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. Akcja ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Bądźmy ostrożni każdego dnia!

ROADPOL zachęca do składania zobowiązania dotyczącego stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj.:

  1. rozważne poruszanie się w ruchu ulicznym podczas kierowania samochodem i innymi pojazdami,
  2. stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  3. korzystanie z pasów bezpieczeństwa (zarówno przez kierowców, jak i pasażerów), a podczas jazdy jednośladami z kasku,
  4. nieprowadzenie po alkoholu i narkotykach,
  5. niekorzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy,
  6. skupianie uwagi na drodze i innych uczestnikach ruchu drogowego.

Złóż swoje zobowiązanie

Więcej o ROADPOL Safety Days.

Powrót na górę strony