Z życia garnizonu

Nowy Sącz. Wystawa poświęcona pamięci poległych mundurowych

„Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” – wystawa pod takim tytułem, przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami, 25 maja br. została zaprezentowana w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje oraz pokaz sprzętu służb mundurowych, w tym również sądeckiej Policji.

Wystawa, która jest prezentowana na terenie całego kraju, tym razem zagościła w Nowym Sączu. Została poświęcona pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych poległych i zmarłych, a także ciężko rannych i poszkodowanych podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i w czasie pełnienia służby w misjach poza jego granicami. Ekspozycja składa się ze wspólnych zdjęć mundurowych ze swoimi pociechami. Fotografie opatrzone są krótkimi informacjami m.in. na temat wykonywanej służby, zdarzenia w którym funkcjonariusze zostali ranni lub zginęli oraz osieroconych dzieci, które są podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami.

W spotkaniu uczestniczył m.in. mł. insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, a jednym z prelegentów był Henryk Koział – emerytowany Komendant Miejski Policji w Nowy Sączu, uczestnik kilku misji pokojowych ONZ na Bałkanach w latach 90. XX wieku. Wydarzeniu towarzyszył również pokaz sprzętu służbowego Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Na dziedzińcu „Sokoła” można było zobaczyć m.in. służbowe pojazdy oraz sprzęt, jakim na co dzień posługują się mundurowi.


Spotkanie zostało zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Województwo Małopolskie oraz Fundację Dorastaj z Nami. Partnerami wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Więcej o wystawie na stronie internetowej Fundacji Dorastaj z Nami  

  • sztaluga ze zdjęciem policjanta, który zginął podczas interwencji. mężczyzna przytula dwójkę małych dzieci
  • sztalugi z eksponowanymi plakatami (wspólne zdjęcia mundurowych ze swoimi dziećmi)
  • oznakowany radiowóz na dziedzińcu MCK Sokół obok osoby przyglądające się z bliska policyjnemu sprzętowi
  • policjantka prewencji i policjant ruchu drogowego przy stoisku sądeckiej Policji
  • policjant będący we wnętrzu radiowozu odpowiada na pytania młodzieży z klasy mundurowej
  • policjant drogówki wysiada z nieoznakowanego radiowozu grupy SPEED, obok oznakowany radiowóz i osoby oglądające pokaz sprzętu służb mundurowych
  • przy mównicy wicedyrektor PBW, obok prelegenci, na krzesłach siedzą uczestnicy spotkania
  • Henryk Koział podczas prelekcji
  • wspólne zdjęcie przy radiowozie - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, Wicedyrektor PBW, były Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu oraz inni uczestnicy spotkania
Powrót na górę strony