AKTUALNOŚCI

Szkolenie policjantów ruchu drogowego z zakresu doskonalenia techniki jazdy

Data publikacji 10.02.2021

W dniach od 28 stycznia do 2 lutego małopolscy policjanci ruchu drogowego doskonalili technikę jazdy radiowozem na torze szkoleniowym w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Moto Park Kraków.

Funkcjonariusze uczestniczący w kursie sprawdzali swoje umiejętności w bezpiecznej i dynamicznej jeździe. Policjanci ćwiczyli przewidywanie sytuacji na drodze, szybką reakcję, wychodzenie z poślizgów podsterownych i nadsterownych, wykorzystywanie balansu masy pojazdu w dynamicznych manewrach, wyczucie samochodu podczas sytuacji awaryjnych. Program szkolenia został stworzony w oparciu o najefektywniejsze systemy szkoleniowe służb mundurowych na świecie. Ćwiczenia prowadzone były przez licencjonowanych instruktorów techniki jazdy oraz jazdy sportowej, mających doświadczenie w pracy z służbami mundurowymi.

Ponadto dla policjantów wchodzących w skład grupy „Speed” zaprojektowano dedykowane szkolenie odpowiadające szczególnym jej zadaniom. Funkcjonariusze ćwiczyli elementy sportowej jazdy w trudnych warunkach, technikę jazdy pojazdami o dużej mocy, pracowali nad doborem optymalnego toru jady w zakręcie.

Zrealizowane w ostatnich dniach przedsięwzięcie pozwoliło na przeszkolenie 120 policjantów ruchu drogowego. Szkolenia odbywają się cyklicznie dzięki czemu możliwy jest ciągły rozwój umiejętności policjantów w sztuce szybkiego i bezpiecznego prowadzenia radiowozu w sytuacjach ekstremalnych.

  • Fotografia przedstawia perspektywę wielu radiowozów policyjnych stojących jeden za drugim (widok od czoła kolumny) oraz w oddali ubranego na czerwono instruktora prowadzącego szkolenie. Widoczne są warunki zimowe – nawierzchnia mokra pokryta częściowo śniegiem i lodem.
  • Fotografia przedstawia radiowóz policyjny marki Kia Ceed o nr rej HPGC-143 i numerze taktycznym G484 podczas wykonywania ćwiczenia na płycie poślizgowej. Widoczny od tyłu samochód znajduje się w poślizgu nadsterownym. Na podłożu widać cienką taflę wody.
  • Fotografia przedstawia radiowóz policyjny marki Kia Ceed o numerze rejestracyjnymHPGB-949 podczas wykonywania ćwiczenia „awaryjna zmiana pasa ruchu”.  Widoczny prawy bok i przód samochodu. Radiowóz ma włączone sygnały błyskowe niebieskie i czerwone i porusza się w korytarzu utworzonym z pachołków. Widać przesychające podłoże. W oddali dwa radiowozy czekają na swoją kolej.
Powrót na górę strony