AKTUALNOŚCI

Muszyńscy policjanci zatrzymali złodzieja i odzyskali skradzione mienie

Data publikacji 22.02.2023

Surowe konsekwencje grożą 45-latkowi, który ukradł portfel mieszkance Sądecczyzny i zapłacił zbliżeniowo jej kartą bankomatową. Dzięki działaniom muszyńskich policjantów mężczyzna szybko został zatrzymany, a skradzione mienie zostało odzyskane.

Do kradzieży doszło 15 lutego br. na jednym z parkingów na terenie gminy Muszyna, gdzie mieszkanka Sądecczyzny zaparkowała i pozostawiła samochód. Gdy wróciła do pojazdu, zorientowała się, że zapomniała go zamknąć, a ze środka zginął portfel, w którym były karty bankomatowe i dokumenty. Kobieta natychmiast zablokowała karty i udała się do miejscowego komisariatu, aby zgłosić kradzież.

Po otrzymanym zgłoszeniu policjanci natychmiast podjęli czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy – m.in. zabezpieczono i przeanalizowano zapisy kamer monitoringu i rozpytano świadków. W wyniku podjętych działań funkcjonariusze szybko ustalili, że za przestępstwo może być odpowiedzialny 45-letni mieszkaniec gminy Muszyna. Jak się okazało, złodziej nie próżnował i użył skradzionej karty bankomatowej dwukrotnie, płacąc zbliżeniowo w sklepach na dwóch stacjach paliw. Za pierwszym razem kupił alkohol, natomiast za drugim transakcja została odrzucona z uwagi na to, że pokrzywdzona zdążyła już zablokować kartę.

Następnego dnia policjanci złożyli mężczyźnie niespodziewaną wizytę. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania mundurowi odnaleźli portfel wraz z zawartością. 45-latek został zatrzymany i przewieziony do Komisariatu Policji w Muszynie, gdzie usłyszał zarzuty kradzieży dokumentów, kart bankomatowych, kradzieży z włamaniem oraz jej ponownego usiłowania.

Przypominamy, że płatność kartą zbliżeniową jest traktowana w polskim prawie, jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk).


Aby uniknąć podobnych sytuacji policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwonić na infolinię placówki. Kartę można także zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej na stronie: www.zastrzegam.pl. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję.

Należy również pamiętać o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont. Ponadto by ustrzec się przez działaniem kieszonkowców z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.

Powrót na górę strony