AKTUALNOŚCI

Jesienne warunki na drogach – policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa

Data publikacji 30.09.2022

Deszcz, mgła i szybko zapadający zmrok – to warunki, z jakimi musimy coraz częściej mierzyć się na drodze. Niestety jesienna aura nie sprzyja bezpieczeństwu – nietrudno wówczas o wypadki, kolizje czy potrącenia, dlatego wspólnie zadbajmy, by było ich, jak najmniej.

Mglista i deszczowa pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady powodują, że jezdnia jest mokra i śliska, a widoczność ograniczona. Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest wydłużona. Warto zatem zdjąć nogę z gazu i zachować większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, by uniknąć zderzenia. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę również na pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że w warunkach ograniczonej widoczności pieszy idący poboczem w ciemnej odzieży, bez elementów odblaskowych, jest niemal niewidoczny dla kierowcy, a kiedy zostanie dostrzeżony, często jest już za późno na odpowiednią reakcję…

Policjanci szczególny apel kierują także do pieszych, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę, że aby uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w wyznaczonych miejscach, w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania na śliskiej nawierzchni jest wydłużona. Ważne, by stosować się do sygnalizacji świetlnej, a także nie wchodzić na jednię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien wyposażyć się w elementy odblaskowe (nawet w obszarze zabudowanym), by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości około 150 metrów, dzięki czemu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

na ulotce KMP NS widoczne są dwa zdjęcia - mężczyzna stojący w ciemnej odzieży bez odblasków jest niemal niewidoczny dla kierowców natomiast na drugim zdjęciu jest z odblaskiem na przedramieniu i jest widoczny

Sądeccy policjanci apelują, by w niekorzystnych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów, zachowali szczególną rozwagę i ostrożność, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

  • krople deszczu na przedniej szybie samochodu
  • zdjęcie wykonane z wnętrza samochodu, lusterko i szyba mokre od deszczu
  • deszczowy dzień, kobieta i dziecko idą  chodnikiem z parasolami, jezdnią porusza się czarny samochód
Powrót na górę strony