AKTUALNOŚCI

Pozostałości z czasów II wojny światowej odnalezione w Marcinkowicach

Data publikacji 27.09.2022

W sobotę tj. 24 września br. w Marcinkowicach znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony. „Pamiątki z wojny” zostały zabrane w poniedziałek przez saperów na poligon celem zneutralizowania.

24 września br. oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów na jednej z posesji w Marcinkowicach. Niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały ujawnione podczas wykonywania koparką prac ziemnych. Skierowany na miejsce policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że są to niewybuchy z czasów II wojny światowej. Do czasu przybycia patrolu saperskiego z Krakowa znalezisko zabezpieczali sądeccy policjanci. 26 września br. na miejsce przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego. Dwa granaty moździerzowe, jeden nasadowy, a także jeden pocisk artyleryjski oraz dwa zapalniki pocisku artyleryjskiego zostały zabezpieczone przez krakowskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowane na poligon celem neutralizacji.

W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu! Po otrzymanym zgłoszeniu policjanci powiadomią specjalistyczny patrol saperski, który w bezpiecznym miejscu zdetonuje pocisk, a do momentu jego przybycia zabezpieczą znalezisko.

  • dwa pojazdy patrolu saperskiego, za nimi oznakowany radiowóz policji
  • znalezione niewybuchu i zapalniki
  • Oznakowany radiowóz obok oznaczone żółtą taśmą z napisem policja ujawnione niewybuchy
Powrót na górę strony