AKTUALNOŚCI

W Dzień Dziecka miał zawieźć dzieci na szkolną wycieczkę do Warszawy. Był pod wpływem alkoholu

Data publikacji 01.06.2022

Kontrola policjantów przed wyjazdem na wycieczkę miała być tylko formalnością. Okazało się jednak, że kierowca autokaru, który dzisiaj miał zawieźć uczniów jednej z sądeckich szkół do Warszawy, miał w organizmie 0,4 promila alkoholu.

1 czerwca br. o godzinie 5, na parkingu przed jedną ze szkół podstawowych w Nowym Sączu funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej komendy przeprowadzali rutynową kontrolę autokaru zaplanowaną przed wyjazdem na szkolną wycieczkę. Gdy mundurowi sprawdzili trzeźwość kierującego, okazało się, że 41-letni kierowca wykazał się zupełnym brakiem odpowiedzialności – zamierzał wieźć dzieci mając w organizmie 0,4 promila alkoholu.

Mężczyzna nie pojechał z uczniami na wycieczkę, a policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Firma zewnętrzna, która miała zlecony ten przejazd, wyznaczyła innego kierowcę. W Wydziale Prewencji sądeckiej komendy będą prowadzone czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu nieodpowiedzialnemu 41-latkowi grozi teraz grzywna w wysokości nie mniejszej niż 2500 złotych lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych.

Policjanci po raz kolejny apelują o trzeźwość za kierownicą, szczególnie do kierowców zawodowych, którzy podczas swojej pracy biorą odpowiedzialność za większą grupę osób.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, którzy wyjeżdżają autokarami na wycieczki, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego systematycznie prowadzą kontrole tych pojazdów. Chęć przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej dwa dni robocze przed planowanym wyjazdem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy organizator wyjazdu, nauczyciel czy rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stanu trzeźwości kierowcy, o swoich podejrzeniach należy natychmiast powiadomić Policję.


Zgłoszenia autokarów do kontroli przed wyjazdem

Chęć przeprowadzenia kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej dwa dni robocze przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30).

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:

  • dokładną datę i czas planowanego wyjazdu,
  • nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,
  • dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Powrót na górę strony