AKTUALNOŚCI

Jak bezpiecznie spędzić ferie - porady dla dzieci i młodzieży

Data publikacji 26.01.2022

Porady policjantów Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dla dzieci i młodzieży na temat bezpiecznego spędzenia zimowych ferii.

Slajd 1 Bezpieczne ferie. Porady dla dzieci i młodzieży.

Slajd 1
Bezpieczne ferie. Porady dla dzieci i młodzieży.
 

Slajd 2 Pamiętaj, że w czasie zimowych zabaw ważne jest odpowiednie, ciepłe i nieprzemakalne ubranie. Zabawa śnieżkami może być również niebezpieczna, dlatego nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu lub kamykami. Nie celuj w twarz drugiej osoby, żeby nie zrobić jej krzywdy. Rzucanie przedmiotami, w tym śnieżkami, w stronę jadących samochodów jest zabronione prawem!

Slajd 2
Pamiętaj, że w czasie zimowych zabaw ważne jest odpowiednie, ciepłe i nieprzemakalne ubranie.
Zabawa śnieżkami może być również niebezpieczna, dlatego nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu lub kamykami. Nie celuj w twarz drugiej osoby, żeby nie zrobić jej krzywdy. Rzucanie przedmiotami, w tym śnieżkami, w stronę jadących samochodów jest zabronione prawem!  
 

Slajd 3 Nigdy nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg - nawet tych rzadko uczęszczanych, ponieważ nie masz pewności, że wyhamujesz przed nimi na czas. Nie graj w hokeja na ulicy, zajęty zabawą, możesz nie dostrzec w porę nadjeżdżającego samochodu.

Slajd 3
Nigdy nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg - nawet  tych rzadko uczęszczanych, ponieważ nie masz pewności, że wyhamujesz  przed nimi na czas.
Nie graj w hokeja na ulicy, zajęty zabawą, możesz nie dostrzec w porę nadjeżdżającego samochodu. 
 

Slajd 4 Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym     miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

Slajd 4
Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać! 
 

Slajd 5 Wykopy ziemne, place budowy - to nie miejsca na zabawę. Pokryte śniegiem nasypy, kopce, kuszą i zachęcają do „gonitwy”, jednak nigdy nie możesz być pewny, czy warstwy białego puchu nie kryją szczelin lub głębokich, źle zabezpieczonych dołów.

Slajd 5
Wykopy ziemne, place budowy - to nie miejsca na zabawę. Pokryte śniegiem nasypy, kopce, kuszą i zachęcają do „gonitwy”, jednak nigdy nie możesz być pewny, czy warstwy białego puchu nie kryją szczelin lub głębokich, źle zabezpieczonych dołów.
 

Slajd 6 Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższej drogi hamowania. Elementy odblaskowe mogą uratować Ci życie. Nie przebiegaj przez ulicę. Nie przechodź w miejscach niedozwolonych.

Slajd 6
Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższej drogi hamowania. Elementy odblaskowe mogą uratować Ci życie. 
Nie przebiegaj przez ulicę. Nie przechodź w miejscach niedozwolonych. 

Slajd 7 Widząc zwisające z dachów sople, poinformuj o tym dorosłych, w żadnym wypadku nie strącaj ich samodzielnie. Może to zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Dużym zagrożeniem dla Twojego życia i zdrowia mogą być nasypy, nawisy i „budowle” ze śniegu.        Pamiętaj o tym, że podczas odwilży śnieg szybko topnieje, co może grozić zawaleniem i przysypaniem.

Slajd 7
Widząc zwisające z dachów sople, poinformuj o tym dorosłych, w żadnym wypadku nie strącaj 
ich samodzielnie. Może to zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.
Dużym zagrożeniem dla Twojego życia i zdrowia mogą być nasypy, nawisy i „budowle” ze śniegu. Pamiętaj o tym, że podczas odwilży śnieg szybko topnieje, co może grozić zawaleniem i przysypaniem.

Slajd 8 Zjeżdżając na nartach pamiętaj o obowiązujących na stokach, przepisach i zasadach bezpieczeństwa.

Slajd 8
Zjeżdżając na nartach pamiętaj o obowiązujących na stokach, przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
Dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia, uprawiające narciarstwo zjazdowe i snowboarding, mają obowiązek używania kasków ochronnych.
Korzystając z wyciągów narciarskich, pamiętaj o zasadach bezpiecznego ich użytkowania.
Nartostrada jest miejscem, na którym to narciarze mają pierwszeństwo. 
Turysta pieszy znajdujący się w jej pobliżu musi zwracać szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Poruszając się szlakami turystycznymi przebiegającymi w pobliżu nartostrad, zwracaj uwagą na pojazdy poruszające się po nich!
Odpoczywając po szusowaniu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo swojego sprzętu narciarskiego.

Slajd 9 W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze Służbą Ratowniczą w górach, czyli GOPR lub TOPR należy uruchomić aplikację RATUNEK. Aplikacja połączy Cię z ratownikami górskimi i wyśle Twoją lokalizację.

Slajd 9
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze Służbą Ratowniczą w górach, czyli GOPR lub TOPR należy uruchomić aplikację RATUNEK. Aplikacja połączy Cię z ratownikami górskimi i wyśle Twoją lokalizację.
Pamiętaj, aby dodać do swojej komórki, nr telefonu rodziców – najbliższych i zapisać go pod literowym skrótem I.C.E. lub ICE. Daje to możliwość nawiązania kontaktu z najbliższymi przez ratowników w nagłym wypadku.
Jeżeli potrzebujesz pomocy Policji, Straży Pożarnej lub Pogotowia Ratunkowego wybierz numer alarmowy 112. Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego połączy Cię z odpowiednią służbą.

Slajd 10 Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie życzą bezpiecznego i udanego zimowego wypoczynku!

Slajd 10
Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie życzą bezpiecznego i udanego zimowego wypoczynku!

Film Bezpieczne_ferie_-_porady_policjantow_-_prezentacja.mp4

Opis filmu: Bezpieczne ferie - porady policjantów - prezentacja

Pobierz plik Bezpieczne_ferie_-_porady_policjantow_-_prezentacja.mp4 (format mp4 - rozmiar 22.18 MB)

Powrót na górę strony