AKTUALNOŚCI

Majówka na sądeckich drogach - podsumowanie

Data publikacji 04.05.2021

Z analizy przeprowadzonej przez sądecką Policję wynika, że tegoroczny majowy weekend należał do bezpiecznych, jednak odnotowano więcej zdarzeń niż w roku ubiegłym. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań, których celem  było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Niestety nie wszyscy wzięli sobie do serca apele funkcjonariuszy o rozwagę i ostrożność, przez co nie udało się uniknąć wypadków i kolizji.

Funkcjonariusze w ramach działań pn. „Majowy Weekend 2021”, m.in. kontrolowali trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, jak również czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Ponadto sprawdzali czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Przez cztery dni działań sądeckich policjantów, od 30 kwietnia do 3 maja na terenie miasta i powiatu doszło łącznie do 30 zdarzeń drogowych – 2 wypadków i 28 kolizji drogowych, w których 2 osoby zostały ranne.

Dla porównania, podczas majówki w roku 2020 policjanci odnotowali 2 wypadki i 16 kolizji, w których 3 osoby zostały ranne.

Podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących. W tym roku zatrzymali 12 nietrzeźwych kierowców (w ubiegłym roku 14).

Pomimo wielokrotnych apeli i prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania pod wpływem alkoholu niektórzy kierowcy nadal decydują się na jazdę w takim stanie. Niestety takim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie samych, ale również innych uczestników ruchu drogowego, a bardzo często także swoich najbliższych.


W okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2021 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 16 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 17 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 osób prowadzących pojazd po wpływem alkoholu oraz 4 osoby kierujące pod wpływem narkotyków.

W ubiegłym roku podczas weekendu majowego, w analogicznym okresie, tj. od 30 kwietnia do 3 maja 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 13 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 12 zostało rannych.

Powrót na górę strony