Policjanci przewodnikami po obiekcie sądeckiej komendy

Policjanci przewodnikami po obiekcie sądeckiej komendy

W ramach akcji „Bezpieczne ferie”, funkcjonariusze sądeckiej komendy otworzyli dzieciom drzwi do pomieszczeń, które na co dzień nie są dostępne dla osób z zewnątrz. Dzięki wizycie u stróżów prawa, 160 małych gości poznało tajniki pracy policjantów oraz przypomniało sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i ważne numery alarmowe.

Przez dwa dni ferii dzieci miały okazję odwiedzić policjantów w miejscu ich pracy, czyli w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W tym czasie wnętrze budynku oraz specjalistyczne wyposażenie, służące do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Sądecczyzny, obejrzało łącznie 160 osób.

Na początku wizyty, słuchacze aktywnie uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez policjantów Wydziału Prewencji. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpiecznej jazdy na nartach, łyżwach i sankach oraz przypomnieli o trwającej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” i konkursie plastycznym „Stok nie jest dla bałwanów”.

Z największą uwagą przyglądały się też jak technik kryminalistyki prezentował sposób zbierania śladów na miejscu zdarzenia. Do odbijania odcisków palców ustawiły się kolejki, bo każdy uczestnik mógł zostawić odbicie swoich dłoni na dyplomie, który zabierał do domu na pamiątkę.

Wielu emocji, zwłaszcza chłopcom, dostarczyła wizyta na strzelnicy. Dzieci były pod wrażeniem tarczy, do której podczas ćwiczeń strzelają policjanci. Kilkoro osób przymierzyło nawet ochronne nauszniki. Uczestnicy zdziwili się, gdy usłyszeli, że policjanci, podobnie jak uczniowie w szkole, też otrzymują oceny za swoje umiejętności sprawnościowe.

Kolejne na trasie zwiedzania było stanowisko pracy oficera dyżurnego, czyli serce komendy Dzieci dowiedziały się, jak odbywa się przyjmowanie zgłoszeń przez policjantów i przypomniały sobie ważne numery alarmowe, z których korzystamy jeśli potrzebujemy pomocy.

Pod koniec wizyty w komendzie, dzieci rozmawiały z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze podkreślali jak ważne dla bezpieczeństwa są odblaski i zachęcali dzieci aby zwłaszcza po zmroku, chętnie nosili kamizelki. Ochotnicy mogli przymierzyć taką, którą często zakładają policjanci pełniący służbę na drodze. Wszyscy zobaczyli też alkomat oraz przyrząd do pomiaru prędkości.

O wizycie w sądeckiej komendzie będą przypominać gadżety, które każdy uczestnik otrzymał od funkcjonariuszy.