Sądeccy policjanci zainaugurowali „Bezpieczne Wakacje 2019”

Sądeccy policjanci zainaugurowali „Bezpieczne Wakacje 2019”

„Bezpieczne Wakacje 2019” zostały oficjalnie otwarte! W niedzielę (23 czerwca 2019 roku) sądeczanie spotkali się na płycie rynku, by razem świętować zakończenie roku szkolnego i rozpoczynający się sezon urlopowy. W festynie wzięli udział również sądeccy policjanci, którzy promowali zasady bezpieczeństwa, radzili jak uniknąć zagrożeń, a także przeprowadzili quiz i loterię fantową dla dzieci i młodzieży.

Oficjalnego otwarcia „Bezpiecznych Wakacji 2019” dokonała Magdalena Majka – II Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Marcin Kałużny - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Sursum Corda” oraz kom. Waldemar Górowski - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji  w Nowym Sączu. Życząc wszystkim zebranym udanych wakacji, zachęcali do korzystania z przygotowanych atrakcji. A oferta na lato jest bardzo bogata – tylko wczoraj sądeczanie mogli uczestniczyć w koncertach młodych wokalistów, a także brać udział w licznych konkursach i zabawach dla dzieci oraz loterii fantowej.

Popularnością cieszyło się stoisko policjantów Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Dzieci ustawiały się w kolejce do quizu i loterii fantowej. Bezbłędnie odpowiadały na pytania: „W jakich miejscach możemy bezpiecznie się kąpać?, „Jaki jest numer telefonu na Policję?”, „Jesteś sam w domu. Co robisz, gdy ktoś zapuka do domu?” i z wielką radością losowały nagrody. Frajdę najmłodszym sprawiły również policyjne pojazdy - radiowóz i motocykl. Każdy chętny mógł usiąść za kierownicą i wyobrazić sobie, że jedzie na patrol lub miejsce jakiegoś zdarzenia.

Funkcjonariusze apelowali przede wszystkim o rozsądek podczas letniego wypoczynku oraz przestrzegali przed zagrożeniami, jakie czyhają na drogach, nad wodą czy w Internecie. Życząc słonecznych i bezpiecznych wakacji, zachęcali dzieci i młodzież do korzystania z porad udzielanych przez policjantów.

***

Wakacje niosą za sobą większe zagrożenie dla dzieci i młodzieży z uwagi na specyfikę spędzania wolnego czasu, a jak wiemy próby jego zagospodarowania nie zawsze mają szczęśliwy finał. Latem zwiększa się liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem najmłodszych. Należy pamiętać, że przyczyną tych wypadków jest nie tylko brawura, lekkomyślność, ale i niedostateczna opieka ze strony dorosłych.

Żeby zminimalizować zagrożenia, przeciwdziałać zjawiskom negatywnie oddziałującym na dzieci i młodzież, a przede wszystkim zapewnić im bezpieczeństwo, podczas całych wakacji sądeccy policjanci będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.