Podsumowanie długiego weekendu na sądeckich drogach

Podsumowanie długiego weekendu na sądeckich drogach

Dni wolne oraz słoneczna pogoda zachęcały by w długi weekend odpocząć na świeżym powietrzu i poza miastem. Dla sądeckich policjantów był to pracowity okres i czas wzmożonych kontroli na drogach. Niestety nie wszyscy wzięli sobie do serca apele funkcjonariuszy o rozwagę i ostrożność, przez co nie udało się uniknąć wypadków i kolizji.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących oraz osób spędzających długi czerwcowy weekend  na Sądecczyźnie, od 30 maja do 3 czerwca na trasach komunikacyjnych, jak również na terenie miasta i powiatu służbę pełniło blisko 480 policjantów.

Funkcjonariusze w ramach działań pn. „Boże Ciało 2018”, kontrolowali trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów jak również czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Ponadto sprawdzali czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Przez pięć dni długiego weekendu na terenie Sądecczyzny doszło do 8 wypadków i 37 kolizji drogowych, w których zginęła jedna osoba, a rannych zostało łącznie 8 osób.

Wstępny bilans tegorocznego długiego weekendu w Małopolsce pokazuje, że liczba odnotowanych wypadków drogowych, w porównaniu do roku poprzedniego jest o 22 % mniejsza, a liczba rannych uległa zmniejszeniu o 1/3. W okresie od 30 maja do 3 czerwca na terenie Małopolski doszło do 38 wypadków drogowych, w których 3 osoby zginęły, a 41 zostało rannych.

Podczas długiego weekendu na Sądecczyźnie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przebadali na zawartość alkoholu w organizmie niemal 2 tysiące kierowców, ujawniając 5 nietrzeźwych. W całym województwie natomiast, funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu prawie 150 pijanych kierowców. 

Ta spora liczba prowadzących pojazdy na tzw. podwójnym gazie jest bardzo niepokojąca dlatego Policja ponownie apeluje, by za kierownicę wsiadać tylko trzeźwym, mając świadomość, że nawet niewielka dawka alkoholu może doprowadzić do nieszczęścia na drodze.

W tym miejscu warto również przytoczyć konsekwencje prawne, które grożą za jazdę pod wpływem alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat pozbawienia wolności oraz 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast w przypadku gdy nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia na minimum 2 lata. Kara nie będzie mogła być zawieszona, a ponadto sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.