Dziecięca odsłona policyjnej akcji przy sześciu szkołach na Sądecczyźnie

Dziecięca odsłona policyjnej akcji przy sześciu szkołach

Tym razem oprócz policjantów, także dzieci reagowały na wykroczenia drogowe popełniane w rejonie szkół. Naruszającym zasady bezpieczeństwa kierowcom wręczały ulotki i  własnoręcznie wykonane rysunki. Dodatkowo wpływały na ich wyobraźnię poprzez ucharakteryzowanie na ofiary wypadków.

„Proszę Pana, niech Pan zobaczy co się może stać, jeżeli ktoś nie zwolni przed przejściem dla pieszych” – powiedziała do jednego z kierowców dziewczynka, ucharakteryzowana na ofiarę wypadku. Miała bandaż na głowie, pomalowaną na nim czerwoną plamę imitującą krew oraz cienie, łudząco podobne do siniaków na twarzy. Po tym wręczyła zaskoczonemu kierowcy własnoręcznie wykonany rysunek, na którym napisała by zwalniać przed przejściem dla pieszych. Taki wizualny przekaz dociera bardziej niż tysiąc słów – odpowiedział policjantom inny podróżny.

Takie działania prowadzono 7 września w rejonie sześciu szkół – nr 17 w Nowym Sączu – osiedle Mała Poręba; nr 55 w Rdziostowie, w gminie Chełmiec; nr 2 w Nowym Sączu, nr 1 w Krynicy-Zdroju; nr 2 w Grybowie - osiedle Biała Wyżna oraz w Żbikowicach, w gminie Łososina Dolna. Wszystko w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, w którą licznie zaangażowały się dzieci, ich rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Akcję objął honorowym patronatem Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik. W Małopolsce działania Policji w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” prowadzone są już od 3 września i potrwają do 15 września. 

Co roku tymi działaniami objętych jest w Małopolsce około tysiąca szkół. W ich rejonach rozmieszczane są patrole policyjne, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo poprzez pomoc uczniom w przekraczaniu jezdni, naukę prawidłowego zachowania na drodze, reagowanie na wszelkie wykroczenia popełniane przez kierowców i pieszych oraz kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół, w tym także autokarów. Policjanci będą również odwiedzać szkoły i rozmawiać o zasadach bezpieczeństwa bezpośrednio z uczniami.

Najczęstsze „grzechy” kierowców ujawnione w ramach tej akcji to: nadmierna prędkość, nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niestosowanie się do obowiązku jazdy w pasach oraz niewłaściwy przewóz dzieci w samochodach osobowych.

Dla każdego z nas priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo własnego dziecka. Zadbajmy więc, by inne dzieci też czuły się bezpiecznie w drodze do szkoły.