Policyjne kontrole autokaru przed wyjazdem w trasę

Policyjne kontrole autokaru przed wyjazdem w trasę

Małopolska Policja przez cały rok otrzymuje wiele próśb o sprawdzenie stanu technicznego autokaru przed wyjazdem w trasę. Zgłoszenia te dotyczą wyjazdów tak na wycieczki szkolne jak i zielone szkoły, jednakże najbardziej nasilone są w okresie ferii zimowych oraz letnich wakacji.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, małopolska Policja przypomina jak należy dokonać takiego zgłoszenia.

W największych miastach Małopolski tj. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wyznaczone są stałe punkty sprawdzania autobusów. Pozwoli to bez zbędnej zwłoki skontrolować autokary wyjeżdżające o podobnej porze w podróż.

Stałe punkty kontroli autokarów:

  • Kraków - parking przy Centrum Handlowym Plaza al. Pokoju 44 nr tel. 12-61-52-905 lub 12-61-54-111;
  • Tarnów - ul. Bandrowskiego – przy rampie nr tel. 14-62-81-222.
  • Nowy Sącz - ul. Bulwar Narwiku (po przeciwnej stronie sklepu Biedronka) nr tel. 18-44-24-258.

W pozostałych rejonach województwa, prośby o policyjne kontrole autobusów należy kierować do dyżurnego właściwej miejscowo jednostki Policji pod nr tel. 997, który będzie kierował patrole policyjne na wskazane miejsce sprawdzenia autobusu, a w przypadku nawarstwienia się liczby kontroli w danym momencie będzie organizował doraźne punkty kontrolne.

W miarę możliwości prośby o kontrolę autokarów powinny być zgłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. dzień przed wyjazdem.   

W sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu podróżnych policjanci będą natychmiastowo podejmować interwencje poza wyznaczonymi punktami kontroli – w miejscu zaistniałego niebezpieczeństwa.

 Policyjna kontrola autokarów polega na:

  • sprawdzeniu stanu trzeźwości kierującego,
  • sprawdzeniu wymaganych w czasie jazdy dokumentów,
  • skontrolowaniu stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu, prawidłowego oznakowania oraz jego oświetlenia, zwrócenia uwagi na stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy,
  • sprawdzeniu przestrzegania czasu pracy i obowiązujących przerw w prowadzeniu pojazdu.

źródło: KWP Kraków