Finał ogólnopolskich zawodów w ratownictwie wodnym. Sądecki policjant na podium

Finał ogólnopolskich zawodów w ratownictwie wodnym. Sądecki policjant na podium

St. sierż. Andrzej Górowski z Wydziału Prewencji sądeckiej Policji oraz sierż. szt. Damian Florek z KPP w Gorlicach to zawodnicy, którzy w klasyfikacji drużynowej zajęli III miejsce w finale Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym. Obaj policjanci reprezentowali Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

Policjanci z całego kraju rywalizowali o miano „najlepszego wodniaka” już po raz piaty. Tym razem zawody odbyły się w Giżycku w plenerze malowniczych jezior, gdzie 17 załóg reprezentowało 16 komend wojewódzkich oraz Komendę Stołeczną Policji.

Zmagania funkcjonariuszy w trakcie trzech dni i pięciu wymagających konkurencji, to jeden z elementów systemu doskonalenia zawodowego policjantów, którzy pełnią służbę na wodach i terenach przywodnych, jak również możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod interwencyjnych podejmowanych przez mundurowym w tym obszarze.

Trzy dni i pięć wymagających konkurencji

Zacięta rywalizacja trwała trzy dni, w trakcie których zawodnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszego dnia była nią „Kontrola łodzi”, którą przeprowadzono na Jeziorze Czos. Zawodnicy podpływając swoją łodzią do łodzi, która złamała przepisy związane z wytwarzaniem fali na akwenie, mieli przeprowadzić interwencję, jednocześnie kontrolując załogę jak i samą łódź pod kątem przestrzegania przepisów. Następnego dnia zawody przeniosły się pod dach krytej pływalni MOSiR w Giżycku. Tam zawodnicy rywalizowali wpław na dystansie 50 metrów, podejmując w połowie dystansu z dna basenu manekina symulującego tonącą osobę. Następnie bezpośrednio po przepłynięciu wymaganego dystansu, zawodnicy przechodzili do miejsca, w którym czekał na nich pozorant oraz fantom, na których mieli zademonstrować prawidłowy sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej tonącej osobie. Tego samego dnia zawodnicy rozwiązywali także test wiedzy, składający się z 40 pytań i przygotowany specjalnie dla policyjnych wodniaków.  Ostatniego dnia zawodów policjanci ponownie wsiedli do łodzi, jednak tym razem na Jeziorze Niegocin, gdzie rozegrała się ostatnia konkurencja – „Rajd łodzią”. Policjanci musieli w jak najszybszym czasie pokonać łodzią wyznaczony dystans, przepływając w określony sposób pomiędzy bojkami.

Zawody były znakomitą okazją do tego, by pokazać jak różnorodna może być służba w policji oraz jak połączyć swoją pasję z życiem zawodowym.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Opracowano na podstawie/ źródło (tekst i foto): www.policja.pl

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/45754,KWP-Final-V-Ogolnopolskich-Zawodow-Funkcjonariuszy-Policji-w-Ratownictwie-Wodnym.html